
Wybory na Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie 2025 r.
Jestem
jedną z Was.
Jestem
jedną z Was.
Wybory na Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie 2025 r.
Szanowni Państwo, Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,
17 maja 2025 r. zdecydujemy o nowym składzie władz samorządu zawodowego warszawskiej adwokatury. Serdecznie namawiam Państwa do udziału w Zgromadzeniu Izby i do skorzystania z prawa głosu. Ja będę w tych wyborach kandydować na stanowisko Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Wszystkich Państwa serdecznie zapraszam do zapoznania się z moją dotychczasową drogą zawodową i samorządową oraz moimi propozycjami na najbliższą przyszłość warszawskiej adwokatury.
Moje priorytety
Chcę podążać drogą udoskonaleń i szukać rozwiązań innowacyjnych, pamiętając przy tym o wartościach na jakich oparty jest niezależny samorząd i o historii pokoleń warszawskiej adwokatury.
Współpraca z prezesami sądów warszawskich
Widzę konieczność wzmocnienia tej działalności po stronie warszawskiej Rady, w ramach komisji czy powołanych koordynatorów, która odpowiada za kontakty z przedstawicielami władz sądów, prokuratur, jednostek penitencjarnych i innych instytucji przed którymi występujemy.
Chodzi przede wszystkim o stałą współpracę z prezesami, wiceprezesami, dyrektorami sądów obszaru Izby warszawskiej, zmierzającą do skutecznego eliminowania sygnalizowanych przez aplikantów i adwokatów utrudnień w realizowaniu naszych codziennych obowiązków zawodowych i innych zjawisk natury organizacyjnej i częściowo merytorycznej ( m.in. w sprawie uwzględniania zwolnień lekarskich, urlopów, kolizji terminów, łatwego dostępu do lekarza sądowego, wysokości zasądzonych i egzekwowanych wynagrodzeń za pomoc prawną z urzędu, odbywania posiedzeń zdalnych, poszanowania tajemnicy zawodowej).
Konsekwentna, regularna współpraca z przedstawicielami sądów, będąca wynikiem konkretnych uwag i sygnałów ze strony środowiska, jest jedną z najważniejszych kwestii do wprowadzenia.
Tajemnica zawodowa
Działania na rzecz ochrony tajemnicy zawodowej, w tym obrończej muszą być tak jak dotychczas, stale podejmowane wobec zwiększającej się ilości prób przesłuchiwanie adwokatów w charakterze świadka na okoliczności związane ze świadczoną przez niego pomocą prawną.
Tajemnica zawodowa jest warunkiem prawidłowej realizacji pomocy prawnej w tym o charakterze bezwzględnej poufności jaką jest obrona w procesie karnym. Beneficjentem tajemnicy nie jest adwokat ale jego klient dla którego jest to podstawa relacji opartej na zaufaniu i na ochronie jego interesów.
Podejmowane próby przesłuchiwania adwokata w charakterze świadka czy też zabezpieczania dokumentów objętych tajemnicą adwokacką winno być każdorazowo zgłaszane organom władz adwokatury. Warszawska Rada Adwokacka podejmuje niezwłocznie działania w celu wsparcia adwokata lub aplikanta i uświadamiania istoty gwarancji zachowania tajemnicy zawodowej.
Szkolenia z marketingu prawniczego
Szkolenie i wsparcie adwokatów w zakresie narzędzi marketingu usług profesjonalnych, czyli szkolenia z zakresu budowania marki własnej prawnika, marketingu w kancelarii prawnej, obecności prawników w mediach społecznościowych wystąpień publicznych umiejętności negocjacyjnych, wypowiadania się w języku zrozumiałym dla obywateli i obywatelek stworzenie warunków do zdobywania nowych kompetencji i wiedzy w nowoczesnych obszarach praktyki zawodowej – aktywne wspieranie adwokatów w nadążaniu za rozwojem technologicznym w tym rozwiązań IT oraz AI.
Praktyka zawodowa
Troska o sprawną realizację praktyki zawodowej przez adwokatów i adwokatki powinna być nadrzędnym celem samorządowym.
Dotyczy to podejmowania działań na rzecz polepszenia warunków pracy w tym uwzględnienia głosów warszawskiego środowiska w zakresie wyeliminowania ustawowego zakazu umowy pracę ( w 2021 z przeprowadzonej w Warszawie ankiety wynika że zdecydowana większość warszawskich adwokatek i adwokatów jest za zmianą w tym zakresie ). Decyzja to dotyczy oczywiście całego środowiska adwokackiego w Polsce i leży przede wszystkim po stronie organów centralnych adwokatury, które w tym zakresie podejmują dyskusję środowiskową.
Opracowanie dobrych praktyk kancelarii adwokackich dotyczących współpracy w zakresie równego traktowania, w tym równego traktowania kobiet; równego dostępu do stanowisk w miejscu pracy, ustalania wynagrodzenia, godzin pracy i pracy zdalnej na tej samej płaszczyźnie co koledzy, wprowadzenia rozwiązań chroniących równe traktowanie i przeciwdziałanie dyskryminacji w miejscu pracy.
Zinformatyzowany program zarządzania i obsługi. Nowa siedziba
Sprawczość, sprawność i szybkość działania na rzecz warszawskich członkiń i członków Izby. Niezbędna jest efektywniejsza komunikacja poprzez zinformatyzowany program zarządzania sprawami adwokatów i aplikantów, wdrożenie narzędzi informatycznych służących obsłudze samorządu i jego członków, upowszechnianie i stworzenie warunków do zapewniania bezpieczeństwa cyfrowego kancelarii adwokackich. Wobec nieustannie zmieniającej się rzeczywistości prawnej widzę także potrzebę wprowadzenie w biurze Rady oficer compliance.
Warszawska Rada od lat poszukuje własnej siedziby. Niezależnie od sentymentu i sympatii jakimi darzymy budynek przy al. Ujazdowskich 49, należy przedstawić Zgromadzeniu Izby propozycję nabycia nowej siedziby aby wspólnie podjąć decyzję i zagwarantować właściwe warunki pracy, sprawną obsługę wszystkich członkiń i członków naszej Izby oraz uwzględniając i pamiętając także o przyszłości kolejnych pokoleń naszej palestry.
E-learning dla aplikantów i adwokatów
Postawienie na nowoczesną platformę szkoleniową w rodzaju e-learningu zarówno dla aplikantów jak i adwokatów. Dostępne nowoczesne narzędzia szkoleniowe powinny na stałe zagościć w ramach przeprowadzanych przez samorząd szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe jak i przygotowujących do egzaminu zawodowego.
Pomoc prawna z urzędu
W ślad za relacją z sądami podąża problematyka wysokości ustalonych stawek za świadczoną pomoc prawną z urzędu oraz przyjęta przez państwo filozofia nieodpłatnej pomocy prawnej świadczona najuboższym przez profesjonalne podmioty w tym adwokaturę. Jest to materia zarezerwowana dla działalności centralnych organów władzy w adwokaturze ale w zakresie bieżącego egzekwowania zasądzanych kosztów czy też wspierania prac na rzecz zmiana w tym zakresie, aktywność Okręgowej Rady Adwokackiej jest niezbędna.
Przez lata wysokość stawek za spraw z urzędu nie ulegała żadnej nawet symbolicznej zmianie. 2025 rok ma to zmienić. Oby zmiany dotyczyły wszystkich sfer świadczonej pomocy prawnej z urzędu i polegały na zrównaniu stawek z rynkowymi. Problematyka ta leży w gestii dzielności Naczelnej Rady Adwokackiej którą należy wspierać w tym zakresie i uświadamiać powszechnie, że utrzymywania rażąco niskiego wynagrodzenia za pomoc prawną świadczoną z urzędu, nieodpowiadającą najniższym stawkom rynkowym, godzi w istocie w prawo obywateli do sądu.
Zbliżające się wejście w życie zmian w ustawie karnej procesowej będzie wymagało jednoznacznego sprzeciwu wobec dalszego utrzymywania nieodpłatności dyżurów adwokackich. Zapewnienie obrońcy dla zatrzymanego a więc skala tego przedsięwzięcia wymaga nie tylko konsultacji ministerstwa sprawiedliwości i ministra spraw wewnętrznych z adwokaturą i radcami prawnymi ale na pewno rewizji dotychczasowego założenie że za oczekiwanie na świadczenie pomocy prawnej wynagrodzenie się nie należy.
Przykłady innych zawodów zaufania publicznego jak np. lekarzy w tym dyżurów lekarzy transplantologów, którzy w tym zakresie mają zapewnione wynagrodzenie nie stoi w sprzeczności z treścią art. 17 Konstytucji RP na którą wskazuje się jako odmowę odpłatności adwokackich dyżurów. Wszelka inicjatywa zmiany w tym zakresie czy po stronie Naczelnej Rady Adwokackiej, poszczególnych Izby czy samodzielnych adwokatów jest konieczna i zasługuje na poparcie.
Ochrona zdrowia psychicznego
W ostatnich miesiącach w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie wprowadzony został projekt wspierający ochronę zdrowia psychicznego adwokatów i adwokatek warszawskiej Izby. Pomysł sprawdził się co pokazuje, że konieczność zadbania o dobrostan psychiczny osób wykonujących nasz zawód jest nowym ale realnym wyzwaniem którego Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie nie boi się go podejmować. Należy na stałe wprowadzić zabezpieczenie i wsparcie psychologiczne, z uwzględnieniem także edukacji odnoszącej się do problematyki wypalenia zawodowego, stresu, depresji a także innych obciąż zawodowych.
Należy na stałe wprowadzić zabezpieczenie i wsparcie psychologiczne, z uwzględnieniem także edukacji odnoszącej się do problematyki wypalenia zawodowego, stresu, depresji a także innych obciąż zawodowych.
Debaty środowiskowe i integracja
Otwartość i inicjowanie debat środowiskowych dotyczących spraw naszego samorządu, realizacja rocznego kalendarza spraw i wydarzeń samorządu na rzecz adwokatów i aplikantów przez zobowiązane osoby z uwzględnieniem zapotrzebowania środowiska, mają istotne znaczenie.
System zgłaszania innowacyjnych pomysłów do ORA w oparciu o pytania czy i co może zmienić ORA w swoim działaniu aby była efektywniejsza i odpowiadała na potrzeby swoich członkiń i członków, czy ORA powinna coś robić aby pracować nad wizerunkiem adwokatów w oczach opinii publicznej, czy i jak ORA powinna budować zaangażowaną społeczność, czy i co ORA może zrobić aby pomóc adwokatom wobec wyzwań zmieniającego się rynku pracy?
Post pandemiczna rzeczywistość pozwala nam na realizację ważnego elementu tożsamości adwokackiej jakim jest wspólnotowość. Wszelka inicjatywa zmierzająca do integracji i konsolidacji środowiskowej winna być podejmowana i staraniami właz samorządu utrzymywana.
Równe traktowanie
Opracowanie dobrych praktyk kancelarii adwokackich dotyczących współpracy w zakresie równego traktowania, w tym równego traktowania kobiet; równego dostępu do stanowisk w miejscu pracy, ustalania wynagrodzenia, godzin pracy i pracy zdalnej na tej samej płaszczyźnie co koledzy, wprowadzenia rozwiązań chroniących równe traktowanie i przeciwdziałanie dyskryminacji w miejscu pracy.
Współpraca międzynarodowa
Kontynuowanie stałej współpracy z międzynarodowymi i europejskimi organizacjami adwokackimi i aktywny udział przedstawicieli warszawskich adwokatek i adwokatów, w tym podjęcie dodatkowej działalności w zakresie wyjazdów studyjnych w ramach aplikacji adwokackiej ale nie tylko.
Co już zrobiłam
W niespełna rok po rozpoczęciu w przeze mnie praktyki adwokackiej po zdanym egzaminie zawodowym i ukończeniu aplikacji adwokackiej, zostałam wybrana sędzia sądu dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie i tak rozpoczęła się moja praca na rzecz Naszego samorządu która trwa do dziś.
O mnie
W 2005 r ukończyłam aplikację adwokacką i zdałam egzamin zawodowy w warszawskiej Izbie Adwokackiej. Od bez mała 20 lat nieprzerwanie zajmuję się obroną lub reprezentacją pokrzywdzonych w ramach postępowań karnych.
- Jestem adwokatką sądowa. Na co dzień uczestniczę w typowych czynnościach zawodowych procesu karnego
- Piastowałam stanowisko sędziego dysycyplinarnego, piastuję stanowisko Wicedziekana i Przewodniczącego Komisji Szkolenia
- Jestem doktorem nauk prawnych i wykładowczynią akademicką. Na wniosek Prezesa NRA pełniłam obowiązki Dziekana ORA Warszawa przez trzy miesiące
Praktyka zawodowa
Od bez mała 20 lat jestem adwokatką sądową, na co dzień uczestniczę w typowych czynnościach zawodowych.
Działalność naukowa
Jestem wykładowczynią i autorką oraz redaktorką publikacji naukowych z zakresu procesu i prawa karnego, etyki zawodowej.
Działalność społeczna i publiczna
Współpracuję m.in. z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. W 2021 znalazłam się wśród 25 prawniczek dla biznesu w rankingu Forbes Women Polska.