Przejdź do treści

Moja praca na rzecz
Naszego samorządu trwa
od 2007 roku

Moja praca na rzecz Naszego samorządu trwa od 2007 roku

Co już zrobiłam

W niespełna rok po rozpoczęciu w przeze mnie praktyki adwokackiej po zdanym egzaminie zawodowym i ukończeniu aplikacji adwokackiej, zostałam wybrana sędzią sądu dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie i tak rozpoczęła się moja praca na rzecz Naszego samorządu która trwa do dziś.



osiągnięcia samorządowe

W 2016 r. zdecydowałam się kandydować do Okręgowej Rady Adwokackiej, a uzyskawszy najwyższą ilość głosów, zostałam wybrana Wicedziekanem i Przewodniczącą Komisji Szkolenia Aplikantów Adwokackich warszawskiej Izby. Był to czas rozpoczęcia zmian nie tylko w szkoleniu aplikantów ale w strukturze pracy biura Okręgowej Rady Adwokackiej zmierzający do jej usprawnienia z korzyścią dla całego środowiska palestry warszawskiej.

Strategiczne podejście do zarządzania aplikacją

Pierwszą kadencję rozpoczęłam od spotkania z aplikantami adwokackimi poszczególnych roczników w celu zdiagnozowania podstawowych problemów i oczekiwań oraz ustalenia kluczowych działań Komisji Szkolenia. Dziś patrzę na tamto spotkanie jako początek troski o losy warszawskiego środowiska aplikanckiego, które jako największe w Polsce i reprezentowane przez własny samorząd stale dopinguje radę do podejmowania nowych wyzwań i zmian w ramach przebiegu szkoleń i integracji.

Transparentne wybory Kierownika szkolenia

W pierwszej kadencji rady z moim udziałem doprowadziłam na skutek konkursów ofert do przeprowadzenia pierwszego transparentnego wyboru Kierownika szkolenia aplikantów adwokackich oraz powołania nowych stanowisk w postaci opiekunów poszczególnych roczników. Ten tryb wyboru przeprowadzony został ponownie wraz z wyborem nowej rady w kadencji 2021 -2025. Praca Kierownika i opiekunek roczników ma kluczowe znaczenie dla merytorycznego i sprawnego przebiegu aplikacji i stałej relacji ze środowiskiem.

E-dziennik

Kolejną kluczową dla tej kadencji decyzją było, na wzór Izby Wielkopolskiej, wprowadzenie e-dziennika, czyli elektronicznego dziennika obecności, który umożliwił odejście od papierowej i anachronicznej formuły sprawdzania obecności. Jednocześnie e-dziennik stał się bazą wiedzy przygotowywaną przez wykładowców, która wykorzystywana była do układania pytań na sprawdziany wiedzy. Obecnie dzięki prowadzeniu przez NRA e-dziennika ma on szansę na dalszą rozbudowę funkcjonalności i zwiększaniu wsparcia organizacyjnego na aplikacji.

Program TUTOR im. adw. Jakuba Jacyny

Program TUTOR wprowadzony przez Komisję Szkolenia z inicjatywy ś.p. adw. Jakuba Jacyny, stał się uzupełnieniem szkolenia na aplikacji, w postaci spotkań z Tutorem – adwokatem lub adwokatką - ekspertami w swojej dziedzinie prawa, w kameralnych grupach aplikanckich w celu omawiania kazusów i poszerzania doświadczenia w konkretnej dziedzinie prawa.

Program mentoringowy

Ten trzymiesięczny program proponowany osobom które zdały egzamin na aplikację i oczekują na ślubowanie, ma za zadanie pomóc w odnalezieniu się w realiach aplikacji adwokackiej i poznania środowiska adwokackiego i istotny zawodu w oparciu o wzorce doświadczonych koleżanek i kolegów warszawskiej Izby.

Podcasty dla aplikantów adwokackich 

Ostatnio wprowadzonym do szkolenia aplikantów adwokackich w 2024 roku projektem są podcasty dla aplikantów adwokackich poświęcone zagadnieniom egzaminu zawodowego. Suplement Aplikacji Adwokackiej jest uzupełnieniem wiedzy, ujętym w formie atrakcyjnych nagrań. Co miesiąc pojawiają się wywiady z osobami posiadającymi doświadczenie w egzaminowaniu z zakresu wiodących dziedzin prawa i etyki.

Więcej praktyki, mniej teorii

Wspólnie z kolejnymi wybieranymi w obydwu kadencjach Kierowniczkami Szkolenia oraz dzięki pracy członków Komisji Szkolenia, udało się w ramach programu szkolenia przesunąć akcenty z zajęć o charakterze teoretycznym i wykładowym na warsztaty zawierające szkolenie praktyczne. W mijającej kadencji to przede wszystkim praca nad zmienionym programem szkolenia z zakresu prawa cywilnego. Praktyczny wymiar ma projekt Izbowych publikacji dla aplikantów adwokackich. Taka pierwsza Izbowa publikacja poświęcona konstrukcji aplikacji karnej została przygotowana z myślą o aplikantach adwokackich podchodzących do kolokwium rocznego, egzaminu zawodowego i przygotowujących apelację karną w praktyce.

Szkolenia wykładowców

Udało się przeprowadzić szkolenia z zakresu usystematyzowania wiedzy praktycznej wykładowców, poznania innowacyjnych metod dydaktycznych, motywujących do pogłębiania wiedzy prawniczej, z efektywnych metod zarządzania pracą grupy i z rozwoju umiejętności dydaktycznych. Nad to przeprowadzono szkolenie z przeciwdziałania posługiwaniu się mową wykluczenia przez wykładowców. W mijającej kadencji przeprowadzimy szkolenie z aktywnych metod ( tj. e-learning, prac w parach i grupach, filmy edukacyjne, odgrywanie ról procesowych ) w procesie szkolenia przez adwokatki trenerki międzynarodowych programów szkoleniowych LITEL i NetPraLat.

Patronat w adwokaturze

Obie kadencje to moja troska o zachowanie i wzmocnienie znaczenia relacji patronackiej w dochodzeniu do zawodu adwokata. W 2018 roku przeprowadzałam pierwszy projekt promujący patronat w postaci nagrań kilku pokoleń warszawskich adwokatek i adwokatów wraz z ich byłymi aplikantami opowiadającymi o ich perspektywie i wartości tej relacji #uczeńmistrz #twórczypatronat. Jego druga edycja miała miejsce w 2022 r. Wszystkie filmy są udostępnione na stałe na stronie ORA w Warszawie.

Warsztaty dla aplikantów szukających zatrudnienia

Jestem pomysłodawczynią corocznych warsztatów „HR w świecie prawniczym, aplikant w poszukiwaniu zatrudnienia w kancelarii adwokackiej”, które od 2017 co roku, poza okresem epidemii, na przełomie listopada i grudnia przeprowadzane jest niezmiennie w siedzibie rady. Warsztaty, na zasadzie porozumienia, prowadzone są wspólnie z firmami rekrutacyjnymi specjalizującymi się w rynku prawniczym oraz z udziałem przedstawiciel HR kilku warszawskich kancelarii adwokackich. Projekt skierowany jest do tych aplikantów adwokackich warszawskiej izby którzy poszukują zatrudnienia na rynku prawniczym, co w szczególności dotyczy osób na pierwszym roku aplikacji.

Regulacje dla bezpiecznego funkcjonowania aplikacji adwokackiej

Koordynacja szkolenia na taką skalę jak ma to miejsce w Warszawie doprowadziła do wypracowania w latach 2018 -2019 dwóch podstawowych dla bezpiecznego funkcjonowania aplikacji adwokackiej regulacji. Pierwsze to Regulamin powoływania i odwoływania wykładowców szkolenia Izby Adwokackiej, którego wprowadzenie umożliwiło transparentną i skuteczną podstawę corocznego otwartego naboru rady nowych wykładowców jak i ocenę pracy dotychczasowych. Dodatkowo anonimowe ankiety w ramach e-dziennika zapewniają w podstawowym zakresie ewaluację i umożliwiają oceną przez aplikantów jakości przeprowadzonych zajęć. Oceny te stanowią podstawę decyzji Kierownik Szkolenia przy przygotowaniu zespołu szkoleniowców w programie szkolenia na rok następny. Po drugie, co roczne przygotowanie kolokwiów dla pierwszego i drugiego roku wymagało przyjęcia Regulamin w sprawie zasad sporządzania i zachowania poufności treści kazusów na kolokwia roczne w ramach szkolenia aplikantów warszawskiej Izby która szczegółowo odnosi się do przygotowania kazusów z zakresu prawa karnego i cywilnego.

Zajęcia fakultatywne i repetytoryjne

Następuje stały rozwój i znaczenie działalności Samorządu Aplikantów Adwokackich naszej Izby, który ma wpływ na kształt szkolenia aplikantów, na integrację środowiska i relacje z władzami nie tylko Okręgowej Rady Adwokackiej ale i Naczelnej Rady Adwokackiej. To dzięki samorządowi udaje się nam wsłuchać w oczekiwania i postulaty środowiska co widać na przykładzie, warszawskich zajęć repetytoryjnych dodatkowo przygotowujących do egzaminu zawodowego na kształt których aplikanci oraz osoby koordynujące jego prowadzenie mają zasadniczy wpływ czy bloków zajęć tematycznych – np. z umiejętności wypowiedzi publicznych, z umiejętności miękkich, specyfiki przesłuchania świadka i oskarżonego w procesie karnym czy z zakresu nowych technologii i AI.

Nowe miejsce szkolenia

W 2023 r. doszło do przeniesienia miejsca odbywania szkolenia z wieloletniego miejsca przy ul. Bobrowieckiej w Warszawie do sal szkoleniowych w ramach wydziału prawa i administracji jednej z warszawskich uczelni wyższej.

 Pojawienie się od marca 2020 r. epidemii Covid-19 wpłynęło znacząco na pracę Działu Szkolenia i przebiegu szkolenia w naszej Izbie. Już od kwietnia jako jedna z pierwszych Izb wprowadziliśmy zdalne a następnie mieszana formę szkolenia aplikantów tak, aby dostosować do zachowania bezpieczeństwa a jednocześnie ciągłości i jakości szkolenia. Dało to asumpt do dodatkowych, cieszących się dużą popularnością szkoleń on line.

Napisz do mnie